Układ napędowy

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Układ napędowy Aby nasz samochód mógł się poruszać należy w jakiś sposób przekazać moment obrotowy wytworzony przez silnik na koła. Z tego powodu samochód jest wyposażony w układ napędowy. Sam układ napędowy, podobnie jak silnik, składa się z kilku głównych podzespołów zapewniających mu prawidłową pracę i są to:
– skrzynia biegów – moment obrotowy wytworzony przez silnik zostaje przekazany na wał korbowy do którego podłączona jest skrzynia biegów. Skrzynia ta dostosowuje prędkość samochodu do prędkości obrotowej wału poprzez różne przełożenia.
– Sprzęgło – przełożenia w skrzyni biegów to odpowiednio zazębione układy kół zębatych, które stale się obracają. Z tego powodu każda zmiana zazębień kół, czyli zmiana przełożeń, wymaga odłączenia skrzyni biegów od silnika. Sprzęgło ma właśnie za zadanie odłączenie skrzyni od silnika i ponowne jej podłączenie po zmianie przełożenia.
– Most napędowy – most napędowy do kolejny element transportujący moment obrotowy. Ma on za zadanie przeniesienie momentu ze skrzyni biegów bezpośrednio na koła samochodu umożliwiając jego poruszanie. Most napędowy zbudowany jest z przekładni głównej, mechanizmu różnicowego oraz półosi i wału napędowego. Dwa ostatnie elementy występują tylko w samochodach z napędem na 4 koła lub takich gdzie napęd przenoszony jest na tylne koła a silnik zamontowany jest z przodu.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes