Archiwum kategorii Zasady

Zasad ciąg dalszy

Kategorie: Zasady
Tagi: , ,

Zasad ciąg dalszy Istotna część zasad, to reguły dotyczące przerwania i wznowienia rozgrywki. Następuje to w trzech przypadkach. Po pierwsze, każdorazowo, gdy sędzia nie będzie w stanie dostrzec go przez czas dłuższy od trzech sekund. Po drugie, pod koniec tercji. I po trzecie, w przypadku zdobycia punktu. W pierwszym przypadku, sędzia ustawia dwóch zawodników z zespołów walczących o zwycięstwo naprzeciwko siebie, a następnie wyrzuca krążek pomiędzy nich. W drugim i trzecim wypadku gra każdorazowo zaczyna się w centrum lodowiska. Obecnie, mecz hokejowy nie może zakończyć się remisem – zapobiega temu szereg przepisów wprowadzonych przez IIH. Gdy regulaminowy czas rozgrywki nie przynosi rozstrzygnięcia meczu, sędzia zarządza dogrywkę, która, w zależności od sytuacji, trwa 5,10 lub 20 minut. Podczas dogrywki skład każda drużyny zostaje pomniejszony o jednego zawodnika. W sytuacjach, w których dogrywka również nie kończy się zwycięstwem którejś z drużyn, następują rzuty karne, wykonywane w seriach. Każda seria to trzy rzuty. Rzuty karne odbywają się aż do rozstrzygnięcia spotkania.

Zasady w hokeju

Kategorie: Zasady
Tagi: , , ,

Zasady  w hokeju Zasad hokeja jest wiele i można o nich pisać książki. Jednakże, dla pełnego zrozumienia gry, wystarcza poznać kilka podstawowych reguł. Każdy team hokejowy liczy sobie dwudziestu dwóch zawodników: dwudziestu graczy, a także dwóch bramkarzy. Jednakże, w trakcie rozgrywki, na lodowisku może przebywać jednorazowo tylko pięciu graczy i jeden bramkarz. Co do zasady, mecz hokejowy nie zajmuje dłużej niż sześćdziesiąt minut (nie licząc czasu doliczonego) Godzinę tą dzieli się na części składowe, z których każda trwa dwadzieścia minut. Części te noszą nazwę „tercji”. Czas gry zostaje wstrzymany za każdym razem, gdy sędzia zarządza pauzę w rozgrywce. Tercjami nazywane też są części lodowiska, oddzielone od siebie za pomocą niebieskich linii. Na środku pola gry znajduje się również pojedyncza czerwona linia, której zadaniem jest wyznaczenie połów powierzchni gry. Jest to linia neutralna. Bandy mają za zadane otaczać lodowisko. Do pola rozgrywki zaliczona jest również ławka rezerwowych, a także ławka kar. Sporty, takie jak hokej, słyną z szerokiego zakresu dopuszczonych przez zasady zagrań. Jak widać gołym okiem – bazowa forma zagrań hokeisty składa się na uderzenia krążka za pomocą kija. Jakkolwiek stanowi to tylko jedną z kilku możliwości. Zawodnik w niektórych wypadkach może, choć nie musi, odbić krążek za pomocą płozy albo dłoni. Restrykcje dotyczącego takich działań dotyczą podań do członka własnego teamu. W zbiorze zasad napotykamy też na szereg zagrań niedozwolonych. Zagraniem takim jest odbicie krążka za pomocą kija uniesionego wyżej niż pozioma linia wyznaczona przez ramiona. Jeżeli chodzi o zdobywanie punktu, to można uczynić to tylko poprzez umieszczenie krążka w bramce przeciwnika za pomocą kija. Trener dopuszczony jest do zmian zawodników podczas trwania rozgrywki, a także w odstępach pomiędzy tercjami. Nie należy zapominać również o jednym z najważniejszych przepisów – na obszarze lodowiska może przebywać maksymalnie tylko sześciu zawodników jednej ze stron rozgrywki. Team łamiący ten przepis może zostać obłożony karą.

Dieta hokeisty

Kategorie: Zasady
Tagi: , , ,

Dieta hokeisty Nie jest tajemnicą, że dobry hokeista nie może być ani zbyt otyły, ani za chudy. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie zachowanie równowagi pomiędzy jednym a drugim stanem. Ideałem jest hokeista z odrobinę większą masą, nadającą mu większy pęd oraz siłę, zachowując przy tym odpowiednią dynamikę, oraz hokeista posiadający kondycję umożliwiającą mu podjęcie znacznego wysiłku fizycznego, jakim jest rozegranie meczu hokejowego. Większość hokeistów zgodnie twierdzi, że nie muszą stryktycznie unikać diety wysokokalorycznej – przeciwnie, pozwala ona szczupłym hokeistom utrzymać „parę kilo nadwagi”, przydatnych podczas meczu. Zawodowi hokeiści przeważnie są zwolennikami diety bogatej w proteiny – obfitej w ryż, jaja, mięso drobiowe a także soję. Dieta to jednak nie wszystko – każdy zawodnik hokeja musi dysponować odpowiednią siłą, niezbędną do skutecznych ataków ciałem, a także ich odpierania. Same treningi na lodowisku często nie są wystarczające do jej zdobycia, dla tego też znaczna część hokeistów spędza dużo czasu na siłowni.

Sędziowie

Kategorie: Zasady
Tagi: , ,

Sędziowie W celu poprawności, jak również czuwania nad zasadami praktycznie każdej rozgrywki sportowej, wymaga się wprowadzania do gry osoby odpowiedzialnej za bezstronne rozstrzyganie sporów pomiędzy graczami, a także przyznawania kar za złamanie przepisów gry. Hokej jest grą szybką i dynamiczną, wymaga więc większej ilości sędziów do nadzorowania rozgrywki. Zwyczajowo, nad meczem czuwa sędzia główny, który do pomocy posiada dwóch arbitrów liniowych. Praktyka dwudziestego pierwszego wieku pokazała jednak, że najbardziej korzystnym rozwiązaniem jest dodanie jeszcze jednego sędziego głównego. Daje to łączną liczbę czterech sędziów nadzorujących rozgrywki hokeja. Arbitrzy liniowi odpowiadają za wykrywanie spalonych oraz zarządzanie wznowienia rozgrywek, podczas gdy sędzia główny podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące meczu. Na strój sędziego składają się czarne spodnie, oraz bluza w paski o barwach białej i czarnej. Sędziowie główni, dla odróżnienia od arbitrów, noszą specjalną pomarańczową opaskę na ramieniu, tuż nad łokciem.

Kary

Kategorie: Zasady
Tagi: , ,

Kary Jako, że mecze hokejowe są spotkaniami, podczas których wśród zawodników dochodzi nierzadko do wzrostu adrenaliny oraz wzbudzenia różnych emocji – od skrajnego uniesienia po skrajny gniew- łamanie zasad jest zjawiskiem nader często towarzyszącym rozgrywkom hokeja. Żeby je ograniczyć, wprowadzono odpowiedni system kar za ich naruszanie. Za każdym razem, gdy któryś z graczy naruszy jakąkolwiek zasadę, sędzia zwyczajowo unosi rękę, aczkolwiek rozgrywka toczy się dalej. Ten gest, oznacza przyznanie tzw. „przywileju” stronie drużyny przeciwnej. Przywilej ten oznacza, że w momencie dotknięcia krążka przez członków drużyny zawodnika, który załamał przepis, sędzia natychmiastowo przerwie grę. Sytuacja ta nazwana została przywilejem poszkodowanych z tego względu, że sytuacja ta daje im możliwość poprowadzenia ataku bez ryzyka utraty punktu. Ponadto, bramkarz strony poszkodowanych zwykle zjeżdża z boiska, a zastępuje go zawodnik biorący udział w natarciu. Odmienna sytuacja ma miejsce, gdy naruszenia przepisów dokona gracz teamu znajdującego się ataku. W takich sytuacjach gra zostaje przerwana, a kara przydzielana jest natychmiastowo. Pewna grupa przepisów dotyczy sytuacji, w której zawodnik zespołu popełnia faul, a tym samym drużyna przeciwna przejmuje krążek. IIHF przewidziało w tej sytuacji szereg kar o różnym natężeniu, których celem jest rekompensata faulu, przy jednoczesnym osłabieniu drużyny faulującej i uprzywilejowaniu drużyny poszkodowanej. Najczęściej kara przyjmuje postać okresowego wyłączenia faulującego zawodnika z gry, poprzez zobligowanie go do udania się tzw. „ławkę kar”. W tym czasie jego zespół nie ma innej możliwości, jak grać w umniejszonym składzie. Zasady hokeja przewidują kilka rodzajów kar. W zależności od przewinienia wyróżniamy wykluczenie z gry na dwie, pięć lub dziesięć minut. Ostatecznie, gracz może zostać obciążony karą meczu, co oznacza jego wyłączenie z gry na okres całego spotkania. Jednakże istnieją ograniczenia wobec stosowanych kar. Zespół nie może występować w spotkaniu z liczbą zawodników mniejszą od trzech. Gdy sędzia natrafia na taki przypadek, musi odłożyć wykonanie kar wyłączenia danych zawodników do czasu, gdy nie minie czas przydzielony na poprzednie kary.

Kary w hokeju

Kategorie: Hokej, Zasady
Tagi: , ,

Kary w hokeju Przedstawione wcześniej kary mają na celu rozgrywanie sprawiedliwego meczu i zachętę do gry fair play. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kary mogłyby nadmiernie osłabić jedną z stron. Taka sytuacja nie sprzyja realizacji idei sprawiedliwego, wyrównanego meczu. Dlatego też do zasad wymierzania kar wprowadzono kilka restrykcji. Kary wykluczenia mniejsze od pięciu minut, ulegają anulowaniu każdorazowo, gdy drużyna ukarana traci punkt. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obydwie drużyny zostały ukarane wykluczeniem w tym samym czasie. Kolejnym wyjątkiem od anulowania kary wykluczenia, są wszystkie kary powyżej pięciu minut. Takie kary zawodnik bez względu na straty punktów, musi odbyć bezwarunkowo. Ostatnim przepisem dotyczącym kar jest rozwiązanie sytuacji, w której zawodnik został obciążony karą mniejszą od pięciu minut, ale dodatkowo podwojoną. Chodzi tutaj np. o karę wykluczenia dwóch minut z dodatkowymi dwoma minutami. Jeżeli zespół gracza straci punkt w pierwszej połowie trwania kary, jej reszta zostaje anulowana, a następna połowa jest przemianowywana na karę indywidualną. Dyscyplina sportowa, taka jak hokej, wymaga wielu zasad dotyczących nie tylko popularnych fauli i przewinień zawodników, ale także samej zagrywki. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której wykorzystanie pewnego rodzaju zagrywek popsułoby ideę rozgrywek hokejowych. Dlatego też warte omówienia są zasady dotyczące dwóch sytuacji: spalonego oraz uwolnienia. Spalony w hokeju nie różni się zbytnio od spalonego w piłce nożnej. Jednak, o ile w piłce nożnej liczy się linia wyznaczona przez obrońców, to w hokeju liczy się teren całej tercji obrońców, na którym w chwili podania nie może znajdować się zawodnik drużyny przeciwnej. Może on jednakże szybko uciec z tej strefy – wówczas spalony zostaje odwołany. Uwolnienie to ciekawa sytuacja charakterystyczna dla hokeja, następuje wtedy, gdy którykolwiek z zawodników danego zespołu wybije swój krążek za linię bramkarza drużyny przeciwnej. Uwolnienie jest zakazane przy równej liczbie graczy, a dopuszczalne w składzie umniejszonym w stosunku do drużyny przeciwnej.