Archiwum kategorii Hokej

IIHF i NHL

Kategorie: Hokej
Tagi: , ,

IIHF i NHL IIHF (International Ice Hockey Federation) to organizacja, której celem jest zrzeszanie państw, włączających w kanon swoich sportów narodowych hokej. Początek tej organizacji datuje się na rok 1908. Siedzibą IIHF jest szwajcarskie miasto Zurych. Warto wiedzieć, że Szwajcaria jest jednym z państw, gdzie hokej został uznany za sport narodowy jako pierwszy. Na dzień dzisiejszy w skład Międzynarodowej Federacji Hokeja na lodzie wchodzi sześćdziesiąt pięć państw. Na przestrzeni historii, status członka otrzymywały również państwa już nieistniejące, takie jak Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, czy też Jugosławia. Organizacja ta jest głównym koordynatorem i inicjatorem wielkich sportowych wydarzeń związanych z hokejem. Taki wydarzeniami są np. Puchar Świata, zarówno płci męskiej jak i damskiej, ich odpowiednik w kategorii juniorów, a także światowe zmagania klubowych drużyn hokejowych. Nie od zawsze IIHF prowadziło tabele rankingową najlepszych teamów hokejowych na świecie. Ranking taki istnieje dopiero od 2003 roku. NHL, czy inaczej National Hockey Ligue, to organizacja skupiająca drużyny hokejowe na terenie Ameryki Północnej. Ma ona charakter zawodowy, a członkowstwo w niej to marzenie niejednego sportowca w tej dyscyplinie. Nie jest to bynajmniej pozbawione przyczyn – średnia roczna pensja zawodnika zrzeszonego w NHL wynosi około 1,5 mln USD. Ponadto, Narodowa Liga Hokeja znana jest z wysokiego poziomu rozgrywanych spotkań, oraz popularności na całym świecie wśród niezliczonej liczby fanów . Posiedzenie, na którym podjęto decyzje o powołaniu tej organizacji do życia, odbyło się pierwszy raz w roku 1917 w kanadyjskim mieście Montreal. Narodowa Liga Hokeja składa się z konferencji dywizji o nazwach stworzonych na bazie cech geograficznych, co stanowi wzór zaciągnięty z rozwiązań przyjętych już wcześniej w organizacji NBA. Jeżeli chodzi o szczegółowy podział, to liczba konferencji zamyka się w liczbie dwóch. Są to konferencje: zachodnia i wschodnia, one z kolei dzielą się na dywizje – każda konferencja składa się z trzech dywizji.

Kary w hokeju

Kategorie: Hokej, Zasady
Tagi: , ,

Kary w hokeju Przedstawione wcześniej kary mają na celu rozgrywanie sprawiedliwego meczu i zachętę do gry fair play. Zdarzają się jednak sytuacje, w których kary mogłyby nadmiernie osłabić jedną z stron. Taka sytuacja nie sprzyja realizacji idei sprawiedliwego, wyrównanego meczu. Dlatego też do zasad wymierzania kar wprowadzono kilka restrykcji. Kary wykluczenia mniejsze od pięciu minut, ulegają anulowaniu każdorazowo, gdy drużyna ukarana traci punkt. Wyjątkiem jest sytuacja, w której obydwie drużyny zostały ukarane wykluczeniem w tym samym czasie. Kolejnym wyjątkiem od anulowania kary wykluczenia, są wszystkie kary powyżej pięciu minut. Takie kary zawodnik bez względu na straty punktów, musi odbyć bezwarunkowo. Ostatnim przepisem dotyczącym kar jest rozwiązanie sytuacji, w której zawodnik został obciążony karą mniejszą od pięciu minut, ale dodatkowo podwojoną. Chodzi tutaj np. o karę wykluczenia dwóch minut z dodatkowymi dwoma minutami. Jeżeli zespół gracza straci punkt w pierwszej połowie trwania kary, jej reszta zostaje anulowana, a następna połowa jest przemianowywana na karę indywidualną. Dyscyplina sportowa, taka jak hokej, wymaga wielu zasad dotyczących nie tylko popularnych fauli i przewinień zawodników, ale także samej zagrywki. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której wykorzystanie pewnego rodzaju zagrywek popsułoby ideę rozgrywek hokejowych. Dlatego też warte omówienia są zasady dotyczące dwóch sytuacji: spalonego oraz uwolnienia. Spalony w hokeju nie różni się zbytnio od spalonego w piłce nożnej. Jednak, o ile w piłce nożnej liczy się linia wyznaczona przez obrońców, to w hokeju liczy się teren całej tercji obrońców, na którym w chwili podania nie może znajdować się zawodnik drużyny przeciwnej. Może on jednakże szybko uciec z tej strefy – wówczas spalony zostaje odwołany. Uwolnienie to ciekawa sytuacja charakterystyczna dla hokeja, następuje wtedy, gdy którykolwiek z zawodników danego zespołu wybije swój krążek za linię bramkarza drużyny przeciwnej. Uwolnienie jest zakazane przy równej liczbie graczy, a dopuszczalne w składzie umniejszonym w stosunku do drużyny przeciwnej.

Historia hokeja

Kategorie: Hokej
Tagi: , ,

Historia hokeja Genezy hokeja należy szukać już jakieś trzysta – czterysta lat temu, w czasach, gdy jeszcze niewiele ludzi, wg nieusystematyzowanych zasad, czerpało rozrywkę z zabaw na lodzie. Niepewne źródła pozwalają nam domyślać się, że zabawy te mogły być w pewnym stopniu zbliżone do sportu, który obecnie nazywamy hokejem. Nie wiemy też dokładnie, skąd wziął się termin: „Hokej”. Źródła etymologiczne uznają za wielce prawdopodobne, że słowo pochodzi z języka francuskiego, gdzie oznacza ono wygięty kij. Pierwsze rozgrywki hokeja odbywały się natomiast na Nowym Kontynencie. Ojczyzną tego sportu – jak powszechnie wiadomo – jest Kanada. Tam też, niewielki batalion brytyjskich oddziałów wojskowych stacjonujących w garnizonie w mieście Ontario czerpał rozrywkę z rozgrywek hokejowych opartych na zasadach bardziej zbliżonych do tych ówczesnych. Znaczącym wydarzeniem w historii hokeja jest też pierwszy mecz, rozegrany z pełnym wyposażeniem sportowym, używanym do dzisiaj. Chodzi tu o łyżwy, kije oraz krążek. Owo spotkanie odbyło się w roku 1875 w Montrealu. Początek rozgrywek hokeja na Starym Kontynencie datuje się na lata osiemdziesiąte dziewiętnastego wieku. Pierwsze rozgrywki pokazowe odbyły się w Anglii. Ich celem było spopularyzowanie sportu, oraz prezentacja jego podstawowych zasad, jak również licznych zalet. Zaowocowało to wraz z początkiem dwudziestego wieku, pod postacią wielkiego wydarzenia – Mistrzostw Europy w Hokeju. Już zaledwie kilkadziesiąt lat później, w belgijskim mieście Antwerpia, miało miejsce międzynarodowe wydarzenie – letnie Igrzyska Olimpijskie. Impreza ta odbyła się w 1920 roku i była okazją do podniesienia poziomu hokeju jako spotu z rangi państwowej na internacjonalną. Zmierzyły się ze sobą drużyny zarówno z Nowego, jak i Starego Kontynentu, a najlepszymi hokeistami okazali się Kanadyjczycy. Cztery lata później hokej stał się jednym z elementów grupy sportów, wchodzących w skład zimowych Igrzysk Olimpijskich. Było to przełomowe wydarzenie o wielkim znaczeniu dla tego sportu. Od tej pory hokej stał się raz na zawsze sportem łączącym różne narodu, a także kontynenty.

Początki hokeja w Polsce

Kategorie: Hokej
Tagi: , ,

Początki hokeja w Polsce Początki hokeja w naszym kraju sięgają kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów, gdy po stu dwudziestu trzech latach niewoli odzyskaliśmy niepodległość. Hokej zaczął zdobywać popularność wśród Polaków po roku 1920. Wtedy też w okręgach, warszawskim, łódzkim oraz lwowskim, hokej stopniowo został ujęty w ramy instytucjonalne, jakże charakterystycznych dla oficjalnych sportów. Pierwszym korkiem w tym kierunku było zakładanie klubów sportowych. Wymieniając je, należy przede wszystkim wspomnieć o dwóch najważniejszych i najpopularniejszych z tamtego okresu – Polonii, oraz Akademickim Związku Sportowym. Nie minęły trzy lata, a w naszym kraju powstała pierwsza państwowa organizacja do spraw hokeja, której celem było popularyzowanie tego sportu, a przede wszystkim działania mające na celu wprowadzenie hokeja do kanonu sportów narodowych . Żeby to osiągnąć, należało przeprowadzić istotną zmianę sposobu, w jaki dotychczas były przeprowadzane rozgrywki – dotyczyło to zmiany ich trybu na ligowy. Zmiana ta przedsięwzięta została w roku 1955, a jej efekty widoczne są po dziś dzień. Hokej to sport, w którym uniknięcie jakiegokolwiek kontaktu fizycznego pomiędzy zawodnikami było zaprzeczeniem istoty samego hokeja. Z tego powodu hokej należy do sportów „kontaktowych”. Klasyfikacja ta z założenia pozwala więc na tzw. „ataki ciałem”. Połączenie ataków ciałem z jazdą na łyżwach i zasadami tego sportu są powodem niezliczonej ilości kontuzji, z jakimi musza borykać się zawodnicy hokeja – nie bez przyczyny hokej uznany jest za jedną z bardziej niebezpiecznych dyscyplin sportowych. Na co dzień hokeista ma więc do czynienia ze zwichnięciami, skręceniami, złamaniami, a także innymi urazami mechanicznymi. Statystycznie bardziej narażone na kontuzje są nogi . Nierzadko kontuzje spowodowane są czynnikami takimi jak uderzenie kija, czy zderzenie się dwóch zawodników podczas gry. Emocje związane z grą są też przyczyną, dla której niejednokrotnie zawodnikom puszczają nerwy – popularne są spotkania towarzyskie, w trakcie których dochodzi do zbiorowych bójek między zawodnikami rywalizujących teamów.

Odzienie ochronne i sprzęt

Kategorie: Hokej
Tagi: , ,

Odzienie ochronne i sprzęt Powszechność bolesnych zjawisk i niejednokrotnie trwałych kontuzji wśród zawodników hokeja na lodzie sprawia, że wszyscy zawodnicy są informowaniu przez swoich trenerów o niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą rozgrywki a także praktycznie zawsze obligowani są do noszenia specjalnego ubioru ochronnego, mającego na celu zapobieganie najpoważniejszym urazom. Bez takiego ekwipażu, prawdopodobnie bardzo częste stałyby się zjawiska śmiertelnych wypadków podczas rozgrywek hokejowych. Na wyposażenie ochronne przeważnie składają się elementy takie jak: specjalne ochraniacze na stawy łokciowe i kolanowe, przystosowane do amortyzowania wstrząsów i utwardzania żuchwy wkładki na zęby, elastyczne i absorbujące siłę uderzenia ochraniacze naramienne, a także grube i miękkie spodnie, które niwelują obrażenia mechaniczne wywołane zderzeniami podczas upadków i kolizji z innym zawodnikami. Odmienna ochrona przed kontuzjami została przewidziana dla bramkarzy – narażeni na uderzenie pędzącego z zawrotną prędkością krążka hokejowego, noszą dodatkowe maski oraz ochraniacze nóg. Jak powszechnie wiadomo, hokeiści poruszają się na lodowisku za pomocą łyżew. Łyżwy do hokeja (tzw. hokejówki) składają się z trzech elementów. Są nimi: płoza, łączenie płozy z butem, oraz sam but. Każdy z tych elementów musi być wykonany z należytą starannością i uwagą, dobre łyżwy są bowiem podstawą sukcesu hokeisty na lodowisku. Z tego tez względu płoza wykonana jest z odpowiedniej stali, a każdy hokeista regularnie dba o jej odpowiednie naostrzenie. Łączenia płozy z butem mają najczęściej postać materiału syntetycznego, a buty, dla wygody zawodnika, są skórzane i, w zależności od typu producenta, sznurowane lub zapinane. Jeżeli chodzi o kij hokejowy, to jest on objęty szeregiem restrykcji dotyczących jego wymiaru, szerokości, oraz wygięć. Ogólne zasady stanowią, że długość kija nie może przekraczać 163 centymetrów, długość łopatki (dolnego, poziomego elementu kija) może wynosić maksymalnie 63 centymetry, a wygięcie między łopatką i kijem nie może wynosić więcej niż 1,5 centymetrów.