Wpisy oznaczone tagiem wydech

Układ wydechowy

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Układ wydechowy Podstawowym zadaniem układu wydechowego jest odprowadzanie spalin powstających w silniku podczas jego pracy poza samochód. Praca silnika jest bardzo głośnym procesem i z tego powodu układ wydechowy posiada również za zadanie jak najlepsze wytłumienie tego hałasu polepszając nasz komfort jazdy jak i sam komfort osób będących poza samochodem. Odbywa się to dzięki specjalnym tłumikom umieszczonym w odpowiednich miejscach układu. Ostatnio bardzo dużo się mówi o ekologii i stosuje wiele działań mających na celu ochronę naszej planety. Dlatego układ wydechowy zaczął przyczyniać się do zmniejszenia ilości toksyn jakie znajdują się w spalinach naszych samochodów. Na podstawową budowę układu wydechowego w samochodzie składa się tłumik, rura wydechowa oraz specjalny kolektor wydechowy. W związku z omówionymi już aspektami ekologii współczesne układy wydechowe posiadają dodatkowo katalizator oraz sondę lambda. Wydechy montowane w autach z silnikami wysokoprężnymi stosuje się również specjalny filtr cząstek stałych.

Obsługa układu wydechowego

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Obsługa układu wydechowego Układ wydechowy nie wymaga od nas specjalnej obsługi i tak naprawdę nawet ciężko by było cokolwiek w nim konserwować. Jego wytrzymałość również nie jest z góry ustalona. Nie występują tu, jak w przypadku wielu innych elementów samochodu, limity kilometrów czy wiek po którym układ należy wymienić. Za jego trwałość i żywotność najbardziej odpowiedzialne jest środowisko w jakim jest on użytkowany. W przypadku układu wydechowego nie musimy również udawać się na specjalne kontrole mające na celu ocenę jego stanu. Każdy z nas jest w stanie zauważyć, że coś z układem jest nie tak. Uszkodzony układ wydechowy to dużo głośniejsza praca, stukanie pod samochodem lub czasami zapach spalin w kabinie pasażerskiej. Czasem usterka układu wydechowego objawia się również zwiększeniem zużycia paliwa. Zazwyczaj jest to spowodowane wadliwym działaniem sondy lambda. Sama naprawa układu wydechowego to zazwyczaj wymiana jedynie zepsutego elementu. Nie ma potrzeby wymieniać całego układu. Należy jednak udać się do warsztatu w celu naprawy możliwie jak najszybciej po zdiagnozowaniu awarii.

Sonda lambda

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Sonda lambda Sonda lambda montowana jest tylko w układach wydechowych do benzynowych silników. Sonda wyposażona jest w czujnik, który stale analizuje skład spalin, a dokładniej zawartość w nich tlenu. Dane z pomiarów są przesyłane do sterownika silnika i na ich podstawie dobierana jest odpowiednio mieszanka paliwa z powietrzem używana do spalania w komorach cylindrów. Sonda do swojego poprawnego działania musi zostać rozgrzana do odpowiedniej temperatury. Urządzenia te istnieją już od dość dawna i ich montaż w samochodach zaczęto w 1979 roku. Nie była to jednak standardowo montowana część, znajdywała się ona głównie w droższych samochodach. Z biegiem czasu jednak pojawiało się coraz bardziej restrykcyjne prawo dotyczące ograniczenia emisji spalin. Dlatego od 1992 roku sondy te montowane są już w każdym samochodzie. Często samochody posiadają więcej niż jedną sondę. Zazwyczaj montuje się dwie sztuki sond, jedna za a druga przed katalizatorem. Awaria sondy lambdy, oprócz zwiększenia emisji spalin, powoduje często duży wzrost zużycia paliwa.