Wpisy z Listopad, 2014

Układ hamulcowy

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Układ hamulcowy Aby zatrzymać rozpędzony samochód należy wyposażyć go w odpowiednie elementy pozwalające skutecznie hamować. Do tego został stworzony układ hamulcowy. Zasada pracy silnika i przełożenia pozwalają na hamowanie samochodu jednostką napędową jednak jest to proces długotrwały a podczas jazdy bardzo często musimy skutecznie zahamować w ciągu kilku sekund. Hamulce montowane są oczywiście na samych kołach jednak cały układ znajdziemy w wielu miejscach samochodu. Koła samochodu wyposażone są w specjalne tarcze lub bębny oraz elementy cierne. Dociskanie elementów ciernych do tarcz lub bębnów powoduje hamowanie kół. Docisk zazwyczaj jest dokonywany przez układ hydrauliczny. Kierowca posiada pod nogą pedał hamulca, którego naciśnięcie powoduje wzrost ciśnienia cieczy wypełniającej układ hamulcowy i dociskanie elementów ciernych. Dawniej siła hamowania zależała w głównej mierze od siły jaką kierowca przyłożył podczas naciskania pedału hamulca. Dziś stosowane są specjalne układy wspomagające hamowanie. Układy wspomagania powodują, że siła jaka jest uzyskiwana na wyjściu (dociskająca elementy cierne) jest znacznie większa od siły wejścia (tej którą wytworzył kierowca naciskając pedał). Stosuje się również wiele dodatków elektronicznych mających na celu eliminację różnego rodzaju negatywnych zjawisk towarzyszących hamowaniu.

Zasad ciąg dalszy

Kategorie: Zasady
Tagi: , ,

Zasad ciąg dalszy Istotna część zasad, to reguły dotyczące przerwania i wznowienia rozgrywki. Następuje to w trzech przypadkach. Po pierwsze, każdorazowo, gdy sędzia nie będzie w stanie dostrzec go przez czas dłuższy od trzech sekund. Po drugie, pod koniec tercji. I po trzecie, w przypadku zdobycia punktu. W pierwszym przypadku, sędzia ustawia dwóch zawodników z zespołów walczących o zwycięstwo naprzeciwko siebie, a następnie wyrzuca krążek pomiędzy nich. W drugim i trzecim wypadku gra każdorazowo zaczyna się w centrum lodowiska. Obecnie, mecz hokejowy nie może zakończyć się remisem – zapobiega temu szereg przepisów wprowadzonych przez IIH. Gdy regulaminowy czas rozgrywki nie przynosi rozstrzygnięcia meczu, sędzia zarządza dogrywkę, która, w zależności od sytuacji, trwa 5,10 lub 20 minut. Podczas dogrywki skład każda drużyny zostaje pomniejszony o jednego zawodnika. W sytuacjach, w których dogrywka również nie kończy się zwycięstwem którejś z drużyn, następują rzuty karne, wykonywane w seriach. Każda seria to trzy rzuty. Rzuty karne odbywają się aż do rozstrzygnięcia spotkania.

Układ wydechowy

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Układ wydechowy Podstawowym zadaniem układu wydechowego jest odprowadzanie spalin powstających w silniku podczas jego pracy poza samochód. Praca silnika jest bardzo głośnym procesem i z tego powodu układ wydechowy posiada również za zadanie jak najlepsze wytłumienie tego hałasu polepszając nasz komfort jazdy jak i sam komfort osób będących poza samochodem. Odbywa się to dzięki specjalnym tłumikom umieszczonym w odpowiednich miejscach układu. Ostatnio bardzo dużo się mówi o ekologii i stosuje wiele działań mających na celu ochronę naszej planety. Dlatego układ wydechowy zaczął przyczyniać się do zmniejszenia ilości toksyn jakie znajdują się w spalinach naszych samochodów. Na podstawową budowę układu wydechowego w samochodzie składa się tłumik, rura wydechowa oraz specjalny kolektor wydechowy. W związku z omówionymi już aspektami ekologii współczesne układy wydechowe posiadają dodatkowo katalizator oraz sondę lambda. Wydechy montowane w autach z silnikami wysokoprężnymi stosuje się również specjalny filtr cząstek stałych.

Układ napędowy

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Układ napędowy Aby nasz samochód mógł się poruszać należy w jakiś sposób przekazać moment obrotowy wytworzony przez silnik na koła. Z tego powodu samochód jest wyposażony w układ napędowy. Sam układ napędowy, podobnie jak silnik, składa się z kilku głównych podzespołów zapewniających mu prawidłową pracę i są to:
– skrzynia biegów – moment obrotowy wytworzony przez silnik zostaje przekazany na wał korbowy do którego podłączona jest skrzynia biegów. Skrzynia ta dostosowuje prędkość samochodu do prędkości obrotowej wału poprzez różne przełożenia.
– Sprzęgło – przełożenia w skrzyni biegów to odpowiednio zazębione układy kół zębatych, które stale się obracają. Z tego powodu każda zmiana zazębień kół, czyli zmiana przełożeń, wymaga odłączenia skrzyni biegów od silnika. Sprzęgło ma właśnie za zadanie odłączenie skrzyni od silnika i ponowne jej podłączenie po zmianie przełożenia.
– Most napędowy – most napędowy do kolejny element transportujący moment obrotowy. Ma on za zadanie przeniesienie momentu ze skrzyni biegów bezpośrednio na koła samochodu umożliwiając jego poruszanie. Most napędowy zbudowany jest z przekładni głównej, mechanizmu różnicowego oraz półosi i wału napędowego. Dwa ostatnie elementy występują tylko w samochodach z napędem na 4 koła lub takich gdzie napęd przenoszony jest na tylne koła a silnik zamontowany jest z przodu.

Obsługa układu wydechowego

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Obsługa układu wydechowego Układ wydechowy nie wymaga od nas specjalnej obsługi i tak naprawdę nawet ciężko by było cokolwiek w nim konserwować. Jego wytrzymałość również nie jest z góry ustalona. Nie występują tu, jak w przypadku wielu innych elementów samochodu, limity kilometrów czy wiek po którym układ należy wymienić. Za jego trwałość i żywotność najbardziej odpowiedzialne jest środowisko w jakim jest on użytkowany. W przypadku układu wydechowego nie musimy również udawać się na specjalne kontrole mające na celu ocenę jego stanu. Każdy z nas jest w stanie zauważyć, że coś z układem jest nie tak. Uszkodzony układ wydechowy to dużo głośniejsza praca, stukanie pod samochodem lub czasami zapach spalin w kabinie pasażerskiej. Czasem usterka układu wydechowego objawia się również zwiększeniem zużycia paliwa. Zazwyczaj jest to spowodowane wadliwym działaniem sondy lambda. Sama naprawa układu wydechowego to zazwyczaj wymiana jedynie zepsutego elementu. Nie ma potrzeby wymieniać całego układu. Należy jednak udać się do warsztatu w celu naprawy możliwie jak najszybciej po zdiagnozowaniu awarii.

Zasady w hokeju

Kategorie: Zasady
Tagi: , , ,

Zasady  w hokeju Zasad hokeja jest wiele i można o nich pisać książki. Jednakże, dla pełnego zrozumienia gry, wystarcza poznać kilka podstawowych reguł. Każdy team hokejowy liczy sobie dwudziestu dwóch zawodników: dwudziestu graczy, a także dwóch bramkarzy. Jednakże, w trakcie rozgrywki, na lodowisku może przebywać jednorazowo tylko pięciu graczy i jeden bramkarz. Co do zasady, mecz hokejowy nie zajmuje dłużej niż sześćdziesiąt minut (nie licząc czasu doliczonego) Godzinę tą dzieli się na części składowe, z których każda trwa dwadzieścia minut. Części te noszą nazwę „tercji”. Czas gry zostaje wstrzymany za każdym razem, gdy sędzia zarządza pauzę w rozgrywce. Tercjami nazywane też są części lodowiska, oddzielone od siebie za pomocą niebieskich linii. Na środku pola gry znajduje się również pojedyncza czerwona linia, której zadaniem jest wyznaczenie połów powierzchni gry. Jest to linia neutralna. Bandy mają za zadane otaczać lodowisko. Do pola rozgrywki zaliczona jest również ławka rezerwowych, a także ławka kar. Sporty, takie jak hokej, słyną z szerokiego zakresu dopuszczonych przez zasady zagrań. Jak widać gołym okiem – bazowa forma zagrań hokeisty składa się na uderzenia krążka za pomocą kija. Jakkolwiek stanowi to tylko jedną z kilku możliwości. Zawodnik w niektórych wypadkach może, choć nie musi, odbić krążek za pomocą płozy albo dłoni. Restrykcje dotyczącego takich działań dotyczą podań do członka własnego teamu. W zbiorze zasad napotykamy też na szereg zagrań niedozwolonych. Zagraniem takim jest odbicie krążka za pomocą kija uniesionego wyżej niż pozioma linia wyznaczona przez ramiona. Jeżeli chodzi o zdobywanie punktu, to można uczynić to tylko poprzez umieszczenie krążka w bramce przeciwnika za pomocą kija. Trener dopuszczony jest do zmian zawodników podczas trwania rozgrywki, a także w odstępach pomiędzy tercjami. Nie należy zapominać również o jednym z najważniejszych przepisów – na obszarze lodowiska może przebywać maksymalnie tylko sześciu zawodników jednej ze stron rozgrywki. Team łamiący ten przepis może zostać obłożony karą.

« poprzednie