Wpisy z Październik, 2014

Kolarstwo szosowe wieloetapowe – część 1

Kategorie: Kolarstwo
Tagi: , ,

Kolarstwo szosowe  wieloetapowe – część 1 Pierwszą, i zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną odmianą kolarstwa jest niewątpliwie kolarstwo szosowe. Bezsprzecznie, jest to najpopularniejszy rodzaj wyczynowej jazdy. Świadczy o tym ogromna ilość kolarzy ,którzy zajmują się nim zawodowo (przeglądając statystyki UCI można przekonać się, że prawie 2. 000 osób zdecydowało się nakierować swoją sportową karierę na kolarstwo szosowe). Oczywiście nie należy pominąć tu ogromnej liczby osób, które być może nie wiążą swojej przyszłości z kolarstwem w sposób zawodowy, jednak znajdują wielką przyjemność w rekreacyjnym sposobie spędzania czasu na rowerze. Otóż ponad milion osób, różnej płci i w różnym wieku, amatorsko uprawia kolarstwo szosowe. Ze względu na wysoką popularność dyscypliny, na całym świecie urządza się tysiące zawodów szosowych. Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem kolarstwa szosowego są wyścigi wieloetapowe. Różnią się one ilością etapów, jak również długością tras. Statystycznie, w jednych zawodach może pojawić się od 3 do aż 20 etapów (należy dodać, że mowa tu o trasach jednodniowych!), z kolei długość tras szacuje się od 80 do 270 kilometrów. Zawodnicy zaczynają trasę wraz z grupą, którą fachowo nazywa się peletonem (ażeby uniknąć nieporozumień, nie jest to cała grupa kolarzy, a jedynie ta najliczniejsza, która może być poprzedzona mała grupką, która zdołała objąć prowadzenie, jak również ścigana przez zawodników, którzy nie są w stanie poradzić sobie z tempem nałożonym przez większość kolarzy. Jak w większości dyscyplin, także i tu zawodnicy rozpoczynają wyścig jednocześnie, a wygrywa ten kolarz, któremu jako pierwszemu uda się dojechać do mety. Do tej generalnej zasady zdarzają się jednak wyjątki. Tyczą się one zwłaszcza wyścigów na wielką skalę. W takim wypadku kolarze, ze względu na swą ilość, nie są w stanie rozpocząć wyścigu w tym samym czasie. Wtedy całość uczestników dzieli się na grupy, których członkowie często spierają się nawzajem, po pierwsze, aby uzyskać jak najlepszy czas przejazdu, jak również po to, aby umożliwić potencjalne zwycięstwo liderowi ich małej grupy. Zasada „kto pierwszy, ten lepszy” w tym wypadku jest pozbawiona racji bytu, gdyż najważniejszy jest czas przejazdu. Z tego powodu grupy, których liczba plasuje się zwykle między 2 a 3, nie przejmują się 2-3 minutowymi odstępami w starcie pomiędzy każdą grupą (w celu zaznajomienia się z specjalistycznym słownictwem sportowym, kibic powinien zdawać sobie sprawę, że ten typ rozpoczęcia wyścigu nazywa się startem dzielonym).

Filtr cząstek stałych

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Filtr cząstek stałych Filtr cząstek stałych jest montowany jedynie w samochodach z bardzo nowoczesnymi silnikami wysokoprężnymi. Z racji tego, że silniki wysokoprężne do pracy używają oleju napędowego, którego skład różni się od benzyny, produkuje on spaliny zanieczyszczone innymi pierwiastkami. Dlatego właśnie filtr cząstek stałych jest stosowany jako dodatek do standardowych katalizatorów. Oczyszcza on spaliny ze specyficznych cząstek, które osadzają się na powierzchni filtra. Co ciekawe filtr cząstek stałych posiada zdolność do samodzielnego oczyszczania się co znacznie wydłuża jego żywotność. W filtrze gromadzi się sadza, która może zostać wypalona przy odpowiedniej temperaturze całego filtru. Aby podnieść tę temperaturę od czasu do czasu w momencie rozprężania tłoków w cylindrach zostaje podana trochę większa ilość paliwa. Powoduje to ogólne podniesienie temperatury całego układu wydechowego a co za tym idzie wypalenie sadzy w filtrze. Efekt działania tego filtru można łatwo zaobserwować. Stare samochody z silnikami Diesel’a, które nie posiadają tego filtru, generują z rury wydechowej charakterystyczny czarny dym. Współczesne samochody z tymi silnikami zostały pozbawione tego mankamentu właśnie dzięki zastosowaniu tego elementu.

Kolarstwo przełajowe

Kategorie: Rowery
Tagi: , ,

Kolarstwo przełajowe Kolarstwo przełajowe, jak każdy rodzaj kolarstwa, charakteryzuje się niepowtarzalnym modelem roweru. Używany tutaj ma postać nieco zbliżoną do roweru szosowego (o czym świadczą chociażby 28 calowe koła). Co jednak odróżnia kolarstwo przełajowe od innych dyscyplin, to ekstremalne warunki i nietypowe przeszkody, w tak znacznym stopniu utrudniające normalny przejazd, że bardzo często kolarz jest zmuszony do zejścia z roweru, gdyż pewne odcinki trasy zupełnie nie nadają się do jazdy. Kolarstwo przełajowe bywa często mylone z inną popularną dyscypliną, zwaną Cross-Country. Dla laika sporty te mogą niczym się nie różnić, jednak osoba zainteresowana kolarstwem jest w stanie wymienić zasadnicze różnice między tymi, z pozoru podobnymi, dyscyplinami. Pierwsza tyczy się różnicy samych kół rowerowych. Otóż, z racji częstego opuszczania roweru na wskutek niesprzyjających warunków trasy, kolarze przełajowi wyposażeni są w rowery o lekkich konstrukcjach – obejmuje to także wąskie opony. Skutkuje to mniejszym zmęczeniem, niżby to miało miejsce w przypadku przenoszeniu roweru o większej masie. Kolarze uprawiający Cross-Country natomiast prawie nigdy nie zsiadają z roweru, gdyż ich trasa opracowana jest w taki sposób, by zamieszczone na niej przeszkody nie uniemożliwiały przejazdu. Ponadto, kolarze przełajowi znajdują się cały czas pod nadzorem, a co za tym idzie, nieustannie mogą liczyć na fachową pomoc w przypadku problemów ze sprzętem. Kolarze górscy mogą mieć nadzieje na pomoc jedynie w specjalnie przeznaczonych do tego punktach. Imponujące kolarstwo przełajowe, ze względu na czasem wręcz kaskaderskie umiejętności zawodników, cieszy się popularnością na całym świecie. Jednak to Belgia wiedzie prym w ilości osób, które pasjonują się tym sportem. Z tego też powodu, w organizowanych na całym świecie zawodach, najwyższy odsetek zawodników stanowią ci belgijskiego pochodzenia. Należy także dodać, że kolarstwo przełajowe to pole zdominowane przede wszystkim przez płeć męską, czasem uważaną za posiadającą większe skłonności do ryzyka. A przecież kolarze przełajowi narażeni są na liczne kontuzje, o wiele częstsze niż w przypadku innych odmian sportu.

Filtr powietrza

Kategorie: Samochody
Tagi: , ,

Filtr powietrza Czyste powietrze zasysane do silnika to podstawa. Silnik samochodowy nie mógłby pracować na samym paliwie. Do jego prawidłowej pracy jest wymagane powietrze zasysane do wnętrza komory spalania z otoczenia samochodu. W ten sposób mieszanka paliwa z powietrzem może wybuchnąć i tym samym napędzać silnik. Powietrze nigdy nie jest idealnie czyste. Znajduje się w nim mnóstwo drobin kurzy i piasku, które mogłyby nawet zniszczyć silnik. Z tego powodu w samochodach montowane są filtry powietrza. Specjalnie zaprojektowane filtry potrafią przepuszczać zasysane powietrze dalej do silnika, ale zatrzymują na sobie wszelki brud. W związku z tak ważną rolą filtrów powietrza ważna jest ich okresowa kontrola i wymiana. Wymiana zależy od producenta samochodu. Podaje on po jakim czasie należy filtr wymienić. Jeśli jednak używamy samochodu w miejscach gdzie powietrze jest dużo silniej zanieczyszczone powinniśmy częściej kontrolować stan naszego filtra i w razie potrzeby wymienić go. Nigdy nie powinniśmy używać filtrów, które nie są zalecane przez producenta samochodu. Właściwie każdy model samochodu posiada filtr dokładnie dostosowany do swoich wymagań.

Ogólnie o kolarstwie

Kategorie: Kolarstwo
Tagi: , ,

Ogólnie o kolarstwie W dzisiejszych czasach, słowo „kolarstwo” jest powszechnie znane i kojarzone z popularną dyscyplina sportową, zdobywającą coraz większą popularność wśród sportowców, jak również wśród kibiców. Jednakże termin ten, wbrew obiegowym opiniom, nie odnosi się wyłącznie do jednej dyscypliny sportowej, a do wielu różnych aktywności, jakkolwiek łączą się one oczywiście z użyciem roweru. Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI),powstała w 1900 roku w Paryżu, zatwierdziła znaczną część owych dyscyplin na poczet kolarstwa klasycznego (gdzie możemy znaleźć dyscypliny takie jak: kolarstwo górskie, przełajowe czy torowe) . Geneza słowa „kolarstwo” wywodzi się od słowa „koło”. Niegdyś w Polsce wyrażenia „koło” używano zamiast pojęcia „rower”. Dzisiaj stosowane jest ono głównie w dialekcie śląskim, chociaż można się na nie natknąć jeszcze w mowie potocznej. W dwudziestym pierwszym wieku powstały odmiany tej dyscypliny sportowej. Wśród nich liczne są te, których uprawianiem zajmują się głównie amatorzy – z tej przyczyny większość z nich nie została oficjalnie zatwierdzona. Niemniej jednak, mówiąc o nich, śmiało możemy używać terminu „kolarstwo”.

Kolarstwo artystyczne

Kategorie: Rowery
Tagi: , ,

Kolarstwo artystyczne Interesującą ciekawostką w świecie kolarstwa zdaje się być kolarstwo artystyczne, jakże różne od szybkiego, agresywnego kolarstwa górskiego czy przełajowego. W Polsce, niestety, ta dyscyplina nie jest rozpowszechniona, także mało osób zdaje sobie sprawę z jej istnienia. Niektórzy mogą uznać, że to przecież nie jest dyscyplina sportowa – brakuje tu schematu wyścigu, nie ma torów czy wydzielonych tras. W rzeczywistości kolarstwo artystyczne można bardziej przyrównać do tańca towarzyskiego czy jazdy figurowej na łyżwach. Występ obydwa się w parach, grupach cztero- lub sześcioosobowych, a całość trwa ok. 6 minut. Istotna różnica między ową dyscypliną, a łyżwiarstwem figurowym, do którego nawiązujemy, tyczy się płci uczestników. Zarówno damskie, jak i męskie występy odbywają się osobno. Ma to źródło w różnicach fizjologicznych, a co za tym idzie, fizycznych możliwościach. Wato także wspomnieć, że w przypadku jazdy w parach, zawodnicy mają do dyspozycji jeden rower.

« poprzednie